Logico
2011. aug 25. Kategória Doman-módszer, Játék, Játékos oktatás, Montessori, Többnyelvű nevelés | 3 hozzászólásA LÜK-füzetekhez hasonló koncepcióra épül egy másik játék, a Logico. Ugyanúgy két korosztálynak készült, két különböző kerettel, amelyhez feladatlapok vannak. A technikai különbség, hogy itt a feladatlapokat be kell illeszteni a keretbe, és a különböző színű gombokat kell a megfelelő helyre húzni. Ha készen vagyunk, a lapot a keretben megfordítjuk, és ott tudjuk ellenőrizni, hogy jól dolgoztunk-e.
A Logico-val első alkalommal az egyik nagymamánál találkoztunk, aki jelenleg olyan helyen dolgozik, ahol értelmi fogyatékos fiatal felnőttekkel foglalkoznak. Sokféle fejlesztő játékot használnak, Montessori-eszközöket is, a Logico-t, meg sok más érdekest is. Mama kísérletképpen hétvégén, mikor a gyerekek nála voltak, hozott pár dolgot mutatóba, és a Logico elsöprő sikert aratott. Annyira, hogy Blanka az összegyűjtött zsebpénzéből be is fektetett a kezdő csomagba. Beninek ez már nem elég, most gondosan gyűjt a haladó csomagra.
Egyébként mamánál volt olyan játék is, amivel még én is szívesen játszottam, sőt még dédi is elmélyülten rakosgatta órákig. Nem az első eset, amikor azt tapasztalom, hogy igenis érdemes szétnézni a gyógypedagógia háza táján, mert “egészséges” gyerekek számára is nagyon jól használható eszközöket lehet találni. Tulajdonképpen innen indult mind a Doman-módszer, mind pedig a Montessori pedagógia. Az indítóok valamilyen szempontból sérült gyermekek fejlesztése volt, de hamar rájöttek, hogy az “egészségeseknél” is működik, sokszoros hatásfokkal, valamint némi időbeli eltolódással. A Logico alapvetően nem gyógypedagógiai eszköznek készült, csak éppen így kerültünk vele kapcsolatba.
Sérült gyermekekkel foglalkozó ismerősöm mesélte, hogy ő sem érti, ezek az eszközök miért ragadnak be sokszor csak abba közegbe, holott többnyire az egészségesek is ugyanazokon a fejlődési fokokon mennek keresztül, csak éppen más ütemben, tempóban. És nem kizárt, hogy sokkal könnyebben, élvezetesebben és gyorsabban sajátítanának el készségeket, mint a “hagyományos” módszerekkel.
A Logico szintén jól alkalmazható a többnyelvű nevelés támogatására, hiszen a nem nyelvspecifikus feladatokat akármilyen nyelven vezethetem. Önálló foglalkozásra is alkalmas, de a gyerekeim egyelőre jobban szeretik velem együtt (vagy más felnőttel együtt) játszani, megbeszélni. Hangulattól, motivációtól függően általában 2-3 feladatot oldanak meg. Van, amikor az egész esténk erről szól, aztán meg hetekig rá se néznek, mert éppen más foglalkoztatja őket. Nagyobb szünet után van, hogy én veszem elő, és ajánlom fel nekik, akkor rendszerint nagyon lelkesek lesznek.
A LÜK-füzetekhez képest annyi előnyét látom, hogy hangsúlyosabban jelen van az egy-egy téma köré építés, pl. vásárlás, napirend, farm, öltözés, beteg vagyok. Ez lehetővé teszi, hogy a témával bővebben foglalkozzunk, különösen hasznos más nyelvek esetében a szókincs bővítésre.
A játék magyarországi kiadója a Tessloff-Babilon, és itt videót is láthatsz arról, hogy hogy is használják a gyerekek ezt a játékot.
2011, augusztus 25 19:00-kor
nekunk egyszeruen csak a feladatlapok vannak meg, es egyszeru ruhacsipeszeket neveztem ki szineknek amiket a megfelelo helyre kell csipeszelni… igy egy kis kezugyesseg is szorul a dologba 😉
2011, augusztus 25 20:25-kor
Nem rossz
Fő a kreativitás!
Egyébként a gombokat se olyan egyszerű húzni, míg be nem járatjuk a keretet…
2012, február 23 19:28-kor
Nekünk LÜK és Logico feladatlapjaink és tábláink is vannak nagyon jónak tartom mind a két “játékot”. Sajnos ritkán lehet régi igényes kivitelű feladatlapokat venni. Ha valaki olvassa hozzászólásomat és van eladó régi kiadású feladatlapja( nem baj ha nem magyar nyelvű) eladó kérem írjon az ehica56@gmali.com e-mail címre.