Mit tanulhatunk a mesékből?
2011. feb 01. Kategória Értékrend, Jellemfejlesztés, Mesék, Többnyelvű nevelés | 5 hozzászólásTévénk ugyan egyáltalán nincs, de a gyerekek napi kétszer fél órát néznek rajzfilmeket DVD-ről. Ez nálunk fontos kiegészítő eszköz a nyelvtanuláshoz is. Magában nem lenne elég, de a rendszeres kommunikáció mellé nagyon jó kiegészítő. Így a mesék nagy részét angolul és oroszul nézzük. A rajzfilmek összeválogatásakor előkerültek népszerű mai mesék, de előszedtük gyermekkorom egyik kedvenc meséjét, a 80 nap alatt a Föld körül Willy Foggal-t, de amelyek nagyon nagy meglepetést okoztak, azok az eredeti orosz mesék, némelyik valódi kincs. Most bemutatom, mit nyújtottak ezek a mesék azon túl, hogy kalandosak, izgalmasak, szórakoztatóak.
80 nap alatt a Föld körül Willy Foggal
Willy Foggnak egészen konkrét célja van, mellé egy nagyon pontos útiterv, mikor hol kell lenni, milyen járműre kell átszállni, stb. Amíg utazik, talán Romy hercegnő megmentésének kivételével mindent ennek a célnak rendel alá. Aztán valami mindig történik, ami megakasztja az utazást: elfogy a vasút, leégnek a hajó vitorlái, hóvihar van, nyomában a két detektív, valamint a regényhez képest a rajzfilm kiegészül még egy folyamatosan ármánykodó szereplővel, Sullivan bérencével, Transferrel. Ez természetesen mind szükséges ahhoz, hogy a kalandok izgalmasak legyenek. Nem is ez a lényeg, hanem Willy Fogg megingathatatlan nyugalma. Nem kezd el pánikolni, nem vagdossa földhöz a cilinderét – valami hasonló sokkal inkább a társaira jellemző -, ő végig tudatában van annak, hogy körbe fogja utazni a Földet 80 nap alatt, és a segítség, lehetőség mindig megérkezik. Akár elefánt, akár hőlégballon, akár vitorlás szán formájában. Van, amikor keményen a pénzére van szükség, de van, amikor ezt rákenhetné a hajára, mert ettől még nem fog pont ott és akkor a rendelkezésére állni a megfelelő jármű. A megoldás mindig megérkezik, még az utolsó utáninak hitt pillanatban is.
Vajon hányan tudjuk ezt utána csinálni? Menni előre, nem kétségbeesni még akkor sem, amikor minden nagyon úgy néz ki, hogy bőven megvan rá az okunk, hanem hinni töretlenül?
A másik kedvencem a Luntik (autentikusan Luntyik :)).
Luntik egy kedves kis figura, aki megszületik a Holdon, és a következő pillanatban szépen leesik a Földre. A bogarak, rovarok , giliszták, vízi állatok között sok ismerőst szerez, még fogadott nagymamát és nagypapát is talál. Aztán velük együtt elkezdi megismerni a világot.
Luntik néha teljesen olyan, mint a gyerekeim A legjobbat akarja, vagy éppen csak jól érezni magát, de mivel nem mindig tudja, hogyan is működik a világ, az eredmény nem feltétlenül az lesz, amire számít. Szerencsére a társainak van annyi humorérzéke, hogy ne vegyék túlságosan komolyan a dolgokat. Levonjuk a tanulságot, és megyünk tovább.
Az epizódok kb. 5 percesek, nagyon sok van belőlük, öt évadnyi anyagot lehet megtalálni itt. A szemlélete miatt említenék néhányat.
Luntiknak van egy nagy előnye: nincsenek negatív hiedelmei. Viszont hamar elfogadja igazságnak azt, amit mások, különösen a felnőttek mondanak neki. Ugyanakkor, ha rájön, hogy valami mégsem egészen stimmel vele, ő az, aki a legkorábban túl tud lépni rajta. Az egyik fejezetben előbújik egy fekete giliszta, ami a rák szerint nagyon rosszat jelent, és valami balszerencse történik. A rák el is töri a kagylóhéjat, amit a hátán cipel, bár a történetből világosan látszik, hogy a gilisztának semmi köze hozzá Ezek után Luntik és barátja pánikszerűen menekül előle, míg Luntik kezdi sejteni, hogy az a szegény giliszta csak játszani akar velük. A többszöri figyelmeztetés ellenére el is kezd vele labdázni. És lássatok csodát, semmi baj nem történik
A másik kedves eset, amikor a pillangók mindenkit leszólnak, akinek nincsen szárnya, és fel is hívják rá a figyelmet, hogy mennyivel jobb nekik. Aztán hirtelen vihar támad, a pillangók szárnyai eláznak, mennének fedél alá, de az összes gomba, lapulevél foglalt, és rendesen megkapják az elutasítást, hogy van szárnyuk, oldják meg a problémájukat. Ez alól kivétel Luntik: ő akkor csak azt látja, hogy valaki segítségre szorul, és eszébe sem jut, hogy pár perce még “szemétkedett” vele…
Néha úgy érzem, sokkal jobban járnak a gyerekek, ha ilyen mintákat kapnak, mint a panaszkodós, irigy, erőteljesen korlátozó gondolkodásmódot. Míg gyerekek vagyunk, elhisszük, hogy nekünk is minden lehetséges, mint a mesehősöknek, amíg meg nem győznek az ellenkezőjéről. Pedig ezt a hitet kellene megőrizni felnőttként is. Hála gyermekeimnek, és ezeknek a csodálatos meséknek és a még csodálatosabb könyveknek, én is egyre kiegyensúlyozottabb viszonyban vagyok a bennem élő belső gyermekkel
2011, február 4 17:47-kor
Köszönöm ezt az újfent szuper cikket…

Mi is sok kedves mesefilmet nézünk, meg sem tudnám tiltani a lyánykámnak, mert a mesék számomra is kedvesek.
Nálunk a Süsü, a sárkány az egyik favorit, amiben ugye a mesehős egy erős, szeretettel teli sárkányfigura, aki a süsüsége ellenére nagyon tanulékony… és a barátja egy nemeslelkű király(fi), akivel nagyon ütőképes párost alkotnak.
Egy másik favorit a Thomas, a gőzmozdony, ahol a mozdonyok kötekednek egymással, aztán pedig belátják, hogy nem kellett volna, mert a másik is mozdony.
A harmadik favoritunk Bartos Erika Bogyó és Babócája – rovarokról szóló mese, sok-sok kreativitással és szeretettel.
És a rengeteg régi, értékes magyar meséről nem is beszélve… a Pompom, a Vízipók-csodapók, a Futrinka utca, a Frakk és a többiek. Ezeket is szívesen nézzük.
Ha pedig a modern értékeket szeretném felvonultatni, különösen sok szeretettel teli és kreatív mese megy a Jimjam nevű TV adón… Oswald a polip és a Bolyhosrét például arra tanítanak rendkívül humoros módon, hogyan lehet elfogadni és kezelni azt, ha valaki más, vagy éppen egy kicsit furcsa szokásai vannak. És ez csak kettő azok közül, amik mindig a TV elé ültetnek minket.
2011, március 6 23:07-kor
Köszönöm a Willy Fogg-ot, mint példát, nálunk a 4 és fél éves fiamnál éppen ez a legnagyobb sláger! Legalább huszonnyolcszor megnézte már, és nem képes megunni. Talán ő is érzi rajta, hogy a jellemeken keresztül milyen fontos viselkedési mintákat sajátíthat el belőle…
2011, május 8 07:45-kor
Sziasztok! Valóban mind értékes mesék, amiket felsoroltatok. Bizony akad köztük olyan is, amelyik nálunk is nagy kedvenc.
A vízipók csodapók, Bogyó és Babóca, Thomas és barátai, Ann, Peti, Gergő. Mind ezek a csodálatos mesék mellett még egy nagyon kedves könyvet említenék meg, Wass Albert: Mesé- Erdők könyve, Tavak könyve. Ezekben a mesékben az író a természetet varázslatos világát mutatja be. Benne minden életre kel.
2013, október 14 20:06-kor
sziasztok,szeretnem emliteni Marcelino Pan y Vino tortenetet amit par eve jatszott sorozatban a minimax de sajnos ezt bezzeg nem jelentettek meg dvd-n es nem is lehet a magyar valtozatot elerni sehol tudtommal pedig szinten nagyon mely uzeneteket hordoznak. ismeritek?
2013, október 21 12:52-kor
Sajnos ezt a mesét nem ismerjük… A Minimaxot is csak a nagyszülőknél látják a gyerekek néha, nekünk ugye tévénk sincs.